Optiskais koherences tomogrāfs uz jaunās Japāņu ierīces Nidek RS-3000 Advance.
OCT - ir optiskais koherences tomogrāfs, kas medicīnā ir jauna tehnoloģija. Šai diagnostikas metodei ir vairākas priekšrocības: tā ir neinvazīva, bezkontakta bioloģisko audu vizualizēšanas ierīce ar ļoti dziļu audu penetrāciju. Līdz ar to, OCT var konstatēt audu izmaiņas agrīnā stadijā, kuras ar citām diagnostikas ierīcēm konstatēt nevar. OCT var pielīdzināt audu biopsijai, tikai šajā gadījumā netiek bojāti organisma audi, jo metode kā jau augstāk minēts ir bezkontakta un neinvazīva.
Optiskās koherences gadījumā gaisma no gaismas avota tiek vadīta acī (neredzamā spektra daļas gaisma) un ar interferometru vai spektrometru tiek mērīta gaismas atstarošanās no acs dažādu audu slāņu virsmām. Tālāk iegūtie dati tiek signālu veidā vadīti uz detektoru un analizēti ar speciālas programmatūras palīdzību.
Jaunākās paaudzes optiskās koherences tomogrāfs (spektrālā domēna OCT). Atšķirībā no laika domēna, OCT ir ātrāks mērījumu veikšanas laiks un augstāka izškirtspēja, līdz ar to iēgūtie rezultāti ir precīzāki. Optiskās koherences tomogrāfam ir ļoti būtiski, lai tas sastāvētu no kvalitatīviem komponentiem un precīziem aprēķinu algoritmiem.
Ierīces pielietojums: oftalmoloģijā optiskās koherences tomogrāfiju pielieto glaukomas diagnostikā, tīklenes patoloģiju diagnostikā un ārstēšanas rezultātu analīzē.
Glaukoma ir viens no biežākiem akluma cēloņiem un glaukomas risks strauji pieaug cilvēkiem pie 40 gadu vecuma. Tā kā OCT ļauj vizualizēt ļoti agrīnas izmaiņas tīklenē, glaukomu var diagnosticēt daudz agrīnākā stadijā. Latvijā ir aptuveni 60 000 glaukomas pacientu, kuriem ir nepieciešama regulāra novērošanās pie acu ārsta.
Otra lielākā pacientu grupa ir vecuma izraisītās tīklenes degenerācijas slimnieki. OCT ierīci izmanto ārstēšanas rezultātu monitoringam un ārstēšanas procesa nozīmēšanai. OCT ir nepieciešams arī vitreālo injekciju nozīmēšanas gadījumā, lai varētu lokalizēt ārstēšanai pakļaujamo tīklenes daļu un pēcinjekciju rezultātu novērtēšanu.
Jaunas paudzes diagnostikas ierīce, kas ļauj iegūt divu un trīsdimensionālu gan tīklenes, gan redzes nerva attēlu,ļauj kontrolet makulas stāvokli.
OCT ir ātrāks mērījums veikšanas laiks (vairak nekā 53 000 A-skanu sekundē) un augstāka izškirtspēja (līdz 8-10 mikronu), līdz ar to iegūtie rezultāti ir precīzāki un augstas kvalitātes.
Tomogrāfu RS-3000 izmanto lai analizētu acs struktūras, (tīkleni, redzes nervu),radzenes anatomiskās īpatnības (radzenes biezumu un stāvokļa noteikšana un analīze, acs priekšeja kakta mērīšana un analīze).
Pielieto glaukomas diagnostikā, tīklenes patoloģiju diagnostikā un ārstēšanas rezultātu analīzē.
OCT ļauj vizualizēt ļoti agrīnas izmaiņas tīklenē, glaukomu var diagnosticēt daudz agrīnākā stadījā.
Šo izmeklējumu var veikt arī bērniem, jo tā ir neinvazīva un bezkontakta metode.